Cupping Details
Honduras Benjamin Paz Gesha - Limited Release from Heart Coffee Roasters
Tasted by @rbrigleb 1 month ago
Ingredients
| Coffee | 45g medium-coarse grind (7+ on my Ode) |
| Ratio | 1:16 |
| Water | 720g at 205º |
-
TotalStep Instructions
-
Put your Chemex filter into the brewer, with 3 layers on the spout side
-
Rinse filter with hot water, discard the water
-
Pour 90g of hot water into the center of the grounds
-
0:30 Pour 210g of water starting in the center, circling outward, then inward (total weight 300g)
-
1:00 Pour 210g more water (total weight 510g)
-
1:00 Pour remaining 210g (final weight 720g)
| Process | Washed |
| Varieties | Geisha |
| Country | Honduras |
| Region | El Cedral |
| Elevation | 1680-1730mm |
Brew Date
Mar 15
Roast Date
Mar 12
Created 1 month ago
- Method
- Chemex
- Tasted by
- @rbrigleb