Cupping Details
Colombia Gutierrez Family Gesha from Oliver’s Custom Coffee
Tasted by @rbrigleb 9 months ago
Coarse Small Kalita Wave
This is more like my experience with my Fellow Ode 1st gen. Always make sure to pre-rinse the paper filter to wash off the papery taste. Remember also to give the brewer a quick shake to level the coffee bed. Start your timer the moment you start pouring.
Ingredients
| Dose | 13g |
| Brew Amount | 200ml |
| Ratio | 1:15 |
| Grind | medium-coarse (7 on Fellow Ode) |
| Temperature | 96°C / 205°F |
-
TotalStep Instructions
-
0:40 Pour 40ml of water over the coffee. You can stir the grounds to make sure all the ground are covered. Let the coffee bloom for 40 seconds.
-
1:20 Once the gasses have released from the coffee, pour the remaining 160ml in a slow and steady manner. Start at the center and pour in 5 circles going outward, then back inward, then back outward again.
-
Pouring should finish by 1 minute and 30 seconds.
-
0:30 The brew should end between 2:30 to 2:45
-
Enjoy a nice and balanced cup.
| Process | Natural |
| Species | Arabica |
| Varieties | Geisha |
| Country | Colombia |
Brew Date
Jul 3
Roast Date
Jun 30
Created 9 months ago
- Method
- Kalita Wave
- Tasted by
- @rbrigleb